Rusko považuje rozsudek nad podnikatelem Viktorem Butem za nepřijatelný, předpojatý a neobjektivní a bude usilovat o jeho návrat do vlasti. Uvedlo to v pátek dopoledne ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení k rozsudku nad ruským obchodníkem se zbraněmi. Toho ve čtvrtek newyorský soud poslal na 25 let do vězení.

"Rozsudek považujeme za kategoricky nepřijatelný, za předpojatý a neobjektivní," prohlásil zmocněnec ministerstva pro lidská práva Konstantin Dolgov.

"Je o to víc pobuřující, že nejde o první případ politicky motivovaného a ničím nepodloženého rozsudku, o první případ popření zákonných práv a zájmů ruských občanů, jehož se americké úřady dopouštějí," konstatoval Dolgov.

Záměr ruského vedení dal dnes jasně najevo i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Budeme aktivně podporovat odvolání, které chtějí advokáti podat. V každém případě budeme usilovat o Butův návrat do vlasti," řekl Lavrov.

Americké úřady podle Dolgova na Buta vyvíjely protiprávní psychický a fyzický nátlak nehledě na to, že ho "fakticky unesly z třetí země". Už to samo podle Dolgova zpochybňuje důkazy obžaloby a spravedlnost procesu.

But byl zatčen v roce 2008 v Thajsku a po vydání do Spojených států v roce 2010 byl obviněn ze spiknutí za účelem zabít občany USA. Rusko po celou dobu proti zacházení s Butem ostře protestovalo. Odsouzen byl ve čtvrtek k 25 letům vězení, odvolání je možné podat do 14 dnů.

Rusko se podle pátečního prohlášení Dolgova bude s nasazením všech dostupných politických a diplomatických prostředků snažit o Butův návrat do vlasti.

"Celá situace kolem Viktora Buta potvrzuje existenci vážných problémů v americkém soudním systému, potvrzuje jeho selektivnost a zaujatost. Podobných příkladů je bohužel nemálo," prohlásil Dolgov.

Ruská média proto začala spekulovat, jakou cestou by se odsouzený obchodník mohl do Ruska dostat. Právníci se ale shodují v názoru, že to nebude vůbec snadné.

Evropské ujednání o extradici sice oba státy podepsaly, ale mělo-li by se Butovo vydání uskutečnit, musela by Moskva s rozsudkem vyslovit souhlas. Trestní zákoníky obou zemí by navíc musely obsahovat shodnou klasifikaci činu, za nějž vydávaná osoba pyká. Zločin "spiknutí za účelem vraždy" ale v ruském právním systému není.

Velká výměna vězňů

Institut milosti, o němž právníci ruského ministerstva spravedlnosti rovněž v souvislosti s Butem hovoří, předpokládá, že odsouzený svou vinu přizná. To But neučinil a podle obhájců neučiní.

Místopředseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Valerij Šňakin v rozhovoru s agenturou RIA Novosti navrhl, aby Rusko Buta s Američany prostě vyměnilo za některého z občanů USA vězněných v Rusku.

"V Mordovii existuje pracovní tábor, kde si odpykávají tresty cizinci odsouzení v Rusku. Rusko by mohlo Viktora Buta vyměnit nikoli za jednoho, ale hned za několik Američanů," řekl Šňakin.

Související