Na severu Mali vyrostl nový stát Azavad. Jeho nezávislost vyhlásili na svých internetových stránkách separatističtí povstalci, kteří využili vojenského povstání a následného převratu v zemi. Krok rebelů potvrdili pro francouzskou stanici France 24 i jejich mluvčí.

"Vyhlašujeme slavnostně ode dneška nezávislost Azavadu," řekl zástupce Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA), který slíbil, že budou respektovat hranice se sousedními státy.

Deklarace nezávislosti podle prohlášení přichází po "více než padesáti letech korupce a ubohého vedení se spoluviníky mezi armádou a politiky".

MNLA prohlásila, že zároveň zastavuje všechny boje vojenské operace. S platností od čtvrteční půlnoci. Vyzvala také mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu nově vytvořenému státu Azavad.

Povstalci využili vojenského převratu v Mali a koncem minulého týdne vytlačili vládní síly z nejdůležitějších měst Kidal, Gao a Timbuktu. Fakticky nenarazili na odpor armády a Mali rozdělili na dvě části. Severní si zahrnuli do nového státu.

"Jednostranné vyhlášení nezávislosti, kterou neuznají africké státy, by nemělo smysl," zdůraznil francouzský ministr obrany Gérard Longuet.

Podle ministra zahraničí Alaina Juppého sever Mali se v současnosti netěší tak důležitému rozvoji jako jih země a nynější vývoj by mohl vést v rámci národního dialogu k jisté formě autonomie.

Související