Informace o raketách v pobaltské enklávě vklíněné mezi Polsko a Litvu přicházejí v době zvýšeného napětí mezi Spojenými státy a Ruskem kvůli plánům Washingtonu vystavět systém protiraketové obrany v Evropě.

S-400 je jedním z nových systémů protivzdušné obrany majících nahradit dosavadní systémy S-300. Další rakety S-400, které jsou nejmodernějším ruským systémem tohoto druhu, mají být ještě letos rozmístěny také na ruském Dálném východě.

Rusko zlobí případ obchodníka se smrtí

Rusko-americké vztahy jsou nyní na bodě mrazu. Rusko se důrazně ohradilo proti odsouzení obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, kterého v New Yorku poslali na 25 let za mříže.

"Rozsudek považujeme za kategoricky nepřijatelný, za předpojatý a neobjektivní," prohlásil zmocněnec ministerstva pro lidská práva Konstantin Dolgov. "Je o to víc pobuřující, že nejde o první případ politicky motivovaného a ničím nepodloženého rozsudku, o první případ popření zákonných práv a zájmů ruských občanů, jehož se americké úřady dopouštějí," konstatoval Dolgov.

Americké úřady podle ruského diplomata na Buta vyvíjely protiprávní psychický a fyzický nátlak nehledě na to, že ho "fakticky unesly z třetí země". Už to samo podle Dolgova zpochybňuje důkazy obžaloby a spravedlnost procesu.

Související