V Sýrii ve čtvrtek ráno v 5:00 SELČ vstoupil v platnost závazek klidu zbraní, který vyhlásila vláda prezidenta Bašára Asada.

Podle prvních zpráv syrských opozičních aktivistů nejsou ze syrských měst hlášeny žádné větší boje. Režim vyhlásil příměří s výhradou, že vojensky zakročí proti případným ozbrojeným akcím "teroristů".

Sýrie v minulosti už několikrát porušila slib zastavit represe proti opozici a stáhnout armádu z obsazených rezidenčních čtvrtí.

S nynějším příměřím proto západní státy ani opoziční aktivisté nespojují velké naděje. Podle představitelů syrské opozice žijících v Británii se v Damašku kolem půlnoci ozývaly výstřely a exploze, ke zranění osob ale nedošlo.

Vyhlášení příměří je součástí mírového plánu bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, který se v dojednání smíru z pověření světové organizace angažuje.

Podle Annanova plánu měl Damašek už v úterý stáhnout své jednotky ze syrských měst, k tomu ale prokazatelně nedošlo.

Spojené státy ve středu oznámily, že příští kroky syrského vedení budou hodnotit "podle činů, nikoli podle slov". Ještě ve středu při přestřelkách mezi vládními jednotkami a povstalci zahynulo nejméně 25 lidí.

Související