Filipínská vláda ve středu posmrtně ocenila sedm Čechů, kteří za druhé světové války bojovali po boku filipínské a americké armády proti Japoncům a zemřeli během okupace.

"Jsme hrdí na to, že tito Češi jsou hrdinové nejen v naší vlasti, ale i na Filipínách. Prolili krev spolu s Filipínci, když bojovali za svobodu této země," řekl během slavnostního obřadu ve městě Capas český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar.

Vyznamenanými jsou Jan Bžoch, Pavel Fuchs, Leo Herman, Jaroslav Hrdina, Fred Lenk, Josef Vařák a Antonín Volný.

"Někdy ve třicátých letech sem byli vysláni jako pracovníci do pobočky Baťova závodu na výrobu obuvi," popsal velvyslanec Rychtar pohnutý osud Čechů na Filipínách v rozhovoru pro IHNED.cz.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.