Vojáci v Guineji-Bissau zadrželi prezidenta Raimunda Pereiru a bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Carlose Gomese Jr. Vojenské jednotky se také pohybují po hlavním městě tohoto západoafrického státu, kde obsadily vládní budovy a velké silniční tahy.

Představitelé armády uvedli, že neusilují o moc. Podle prohlášení nejmenovaného vojenského velitele armáda zasáhla proto, aby zabránila zahraniční intervenci. Spojené státy vyzvaly k obnovení civilní moci.

Vojáci ve čtvrtek obsadili důležitá místa v hlavním městě Bissua a jeho okolí, obklíčili také prezidentský palác. Vysílání většiny televizních a rozhlasových stanic bylo přerušeno.

"(Prezident Pereira) byl zadržen skupinou vojáků ve čtvrtek večer ve své rezidenci," sdělil agentuře AFP zástupce armády. Neupřesnil, kde armáda drží úřadujícího prezidenta, který stojí v čele země po lednové smrti dosavadní hlavy státu.

Ve čtvrtek večer vojáci zaútočili také na sídlo bývalého premiéra Gomese. Jeho osud byl dlouhou dobu neznámý, mluvčí armády však v pátek agentuře AP sdělil, že vojáci Gomese zadrželi.

Podle armádních představitelů vojáci zasáhli kvůli obavě ze zahraniční intervence. Gomes se údajně chystal požádat angolské jednotky, aby vstoupily do země a neutralizovali republikovou armádu.

V této nestabilní zemi se mělo 29. dubna konat druhé kolo prezidentských voleb. Gomes v nich kandidoval za vládní stranu PAIGC, která však u částí armády nebyla v oblibě. První kolo Gomes vyhrál a očekávalo se, že vítězství zopakuje i v rozhodujícím hlasování.

Pokus o převrat odsoudily regionální sdružení ECOWAS i Africká unie. Šlo by o druhý vojenský puč v západní Africe za necelý měsíc. Koncem března se chopili moci vojáci v Mali, před týdnem se však dohodli na odchodu výměnou za všeobecnou amnestii.

Související