Washington opozici už nyní poskytuje SIM karty a další komunikační potřeby, nyní bude ale pomoc v tomto směru širší.

Podle amerických představitelů jsou dodávky adresovány neozbrojené opozici, nikoli osobám, které bojují proti režimu se zbraní v ruce.

V Sýrii platí od čtvrtka příměří. Není sice dodržováno na 100 procent, ale těžké boje z minulých týdnů tam ustaly. Dnes bezpečnost zakročila ostrou municí, slzným plynem i obušky na některých místech proti demonstrantům, kteří jako každý pátek vyšli do ulic a volali po svržení vlády. Podle různých zdrojů přitom padlo pět až jedenáct lidí.

Rada bezpečnosti OSN má ještě v noci hlasovat o rezoluci, která povolí vyslání prvních 30 pozorovatelů do Sýrie. Měli by tam dohlížet na dodržování příměří.

Demonstrace po modlitbách

Tisíce Syřanů vyšly po poledních modlitbách do ulic měst po celé zemi, aby na protestních demonstracích druhý den platnosti příměří žádali svržení režimu prezidenta Bašára Asada. Ozbrojené složky proti manifestantům zasahovaly výjimečně v několika lokalitách ostrým střelivem a slzným plynem - podle protivládních aktivistů přitom zahynulo pět až 11 lidí. Střety mezi syrskými vládními jednotkami a povstalci vypukly v pátek ráno také v oblasti u tureckých hranic.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) vyšly do ulic syrských měst desítky tisíc lidí. Na řadě míst, zejména v metropoli Damašku, bránily ale tisíce policistů v civilu věřícím vydat se po modlitbách na protestní pochody.

Demonstrace, které svolala opozice, jsou všeobecně považovány za test hodnověrnosti závazku syrské vlády dodržovat příměří zakotvené v mírovém plánu zmocněnce OSN Kofiho Annana. Jeden z bodů tohoto plánu garantuje právo na pokojné manifestace. Syrské úřady ale tvrdí, že manifestace musejí být předem ohlášeny a povoleny.