Rada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně schválila rezoluci umožňující vyslat do Sýrie desítky pozorovatelů, kteří tam mají dohlédnout na dodržování příměří.

Podle dostupných informací je vyhlášení klidu zbraní v zemi nicméně na některých místech porušováno, i když násilnosti oproti období před vyhlášením příměří přece jen hodně polevily.

OSN na základě nynější rezoluce bude moci do Sýrie poslat 30 neozbrojených pozorovatelů, kteří mají být předvojem pro pozdější širší monitorovací misi.

Plán zvláštního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana totiž počítá až s 250 pozorovateli. První skupina má dohlédnout na čerstvé příměří, jež je v platnosti od čtvrtka. Podle Annanových spolupracovníků jsou první tři desítky vybraných lidí připraveny odletět do Sýrie od pátku.

Podle agentur stálí členové rady s právem veta, Rusko a Čína, kteří zablokovali všechny předchozí rezoluce k Sýrii, týkající se rok trvajících násilností, připojili v sobotu svůj souhlas po dlouhém a komplikovaném vyjednávání.

Moskva vznášela výhrady k návrhu předloženému Spojenými státy a dalšími zeměmi. Vylučovala jakýkoli tlak na změnu režimu v Damašku. Rusku se navíc nelíbilo ani to, že rezoluce měla pozorovatelům zajistit volný pohyb po Sýrii a právo hovořit se Syřany v soukromí.

Související