Kauzu údajného pojistného podvodu, ve které je uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř obžalován z toho, že předstíral rakovinu, aby získal vysokou pojistku, začne v pondělí řešit soud v jihoafrickém Johannesburgu.

Proces má trvat do 20. dubna a kontroverzní Čech, který je v JAR zapleten do dalšího soudního případu, na jeho zahájení čeká na svobodě. Soud ho loni v dubnu propustil na kauci 500 tisíc randů (nyní téměř 1,2 milionu korun).

Krejčíř je obžalován, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny o své závěrečné fázi rakoviny, aby pak od společnosti Liberty Life v červenci 2010 inkasoval pojistku asi 4,5 milionu randů (kolem 11,5 milionu korun).

Někdejší Krejčířův urolog Marian Tupy tvrdí, že ze strachu před českým podnikatelem zaměnil vzorky osoby, o které věděl, že má rakovinu, a padělal tak záznamy o údajné podnikatelově nemoci.

Krejčíř ale loni médiím sdělil, že má rakovinu močového měchýře, a popřel, že by lékaře, jehož soud mezitím odsoudil k sedmi letům vězení s podmínečným odkladem, nutil zfalšovat diagnózu.

Loupež v Africe

Pojistná kauza není jediným případem, kvůli kterému třiačtyřicetiletý podnikatel stanul v JAR před soudem. Jihoafrická policie jej a další dva muže podezírá z účasti na říjnové ozbrojené loupeži v obchodu s elektronikou v hlavním městě Pretorii.

Krejčíř připustil, že na místě incidentu byl, účast na loupeži ale popřel s tím, že tam jen doprovodil své přátele k rozhovoru s Pákistánci. K přestřelce prý došlo až poté.

Čech byl i v této kauze propuštěn na kauci, kterou jihoafrická justice v únoru stanovila na 30 tisíc randů (více než 71 tisíc korun). Další stání v tomto případu se má uskutečnit za týden v pondělí.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, české policii uprchl v červnu 2005 při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval přes Seychely na falešný pas.

 

Podezřelé vraždy

Kauzy zmiňující jméno kontroverzního Čecha dostávají velký prostor v jihoafrických médiích, podle nichž bylo v okolí českého podnikatele od roku 2009 postupně zavražděno sedm osob.

Jednou z nich byl údajný šéf místního podsvětí Cyril Beeka, jehož jméno figurovalo na seznamu lidí k likvidaci nalezeném při loňské březnové razii v Krejčířově johannesburském domě.

Média spekulovala i o spojení Krejčíře s loňskými vraždami právníka Iana Jordaana, s nímž Krejčíř připustil spolupráci, a podnikatele Marka Andrewse.

Německý server Stern počátkem října 2010 přímo propojil Krejčíře se smrtí německého obchodníka Uweho Gembally, jenž do JAR údajně pašoval peníze v luxusních vozech a jehož tělo policie našla v říjnu 2010 nedaleko Pretorie.

Krejčíř ale později podezření z účasti na Gemballově smrti označil za fámu. Vyslýchán byl kvůli předloňské vraždě šéfa sítě nočních klubů Teazers Lollyho Jacksona, který podle nepotvrzených zpráv pral s Krejčířem špinavé peníze.

Obavy z návratu

Česká republika v roce 2007 předala JAR žádost o vydání Krejčíře, jenž mezitím požádal v JAR o politický azyl. Rok poté jihoafrická justice rozhodla, že Krejčíř k trestnímu stíhání do Česka vydán nebude.

Řízení o politickém azylu dosud neskončilo. Krejčíř se v minulosti médiím v JAR svěřil s obavami, že v případě návratu by mu ve vlasti hrozila smrt.

Související