Jihoafrická prokuratura dočasně stáhla obvinění proti českému podnikateli Radovanu Krejčířovi, s nímž měl v pondělí v Johannesburgu začít soudní proces v kauze pojistného podvodu.

Oznámil to jihoafrický server iafrica, podle něhož je důvodem to, že nejvyšší soud nyní prověřuje věrohodnost výpovědi hlavního svědka, urologa Mariana Tupého.

Krejčíř ale podle pondělního tvrzení serveru Eyewitness nechtěl, aby byl tento proces odložen. Prý si přál, aby se líčení uskutečnilo podle původního plánu. Zároveň nechtěl, aby byla stažena obvinění proti němu. "Chci být zproštěn obvinění. Doufám, že soud neodvolají," prohlásil podle serveru.

Obvinění z pojistného podvodu je založeno na výpovědi a dokladech, které předložil Tupy. Ten doznal, že padělal záznamy o údajné Krejčířově nemoci. Podnikatel v roce 2010 na základě tvrzení o posledním stadiu rakoviny močového měchýře inkasoval od jihoafrické pojišťovny 4,5 milionu randů (přes 11,5 milionu Kč).

Podle serveru ale Tupy, který byl mezitím odsouzen k sedmiletému vězení s podmínečným odkladem, svoje obvinění stáhl s tím, že bylo učiněno pod nátlakem.

Související