Ocenění pro hned dvě ryze on-line média jsou zřejmě největším překvapením 96. ročníku Pulitzerových cen, které se udělují nejlepším americkým autorům literárních, hudebních a novinářských děl. Výsledky oznámila komise Kolumbijské univerzity.

Deník New York Times cenu pro Huffington Post a Politico označil za "příznak toho, jak se mění mediální krajina".

David Wood z Huffington Post získal cenu za články o fyzických a psychických změnách, kterými prošli američtí vojáci zranění v Iráku a Afghánistánu. Matt Wuerker z vlivného webu Politico zase za své karikatury.

V dalších kategoriích zářila tradiční média. Dvě ceny si odnesl deník New York Times, který má nejvíce Pulitzerových cen v historii. Letos bodoval články o kličkách, které umožňují bohatým Američanům platit nižší daně, a sérií reportáží o hladomoru a válce ve východní Africe.

Ocenění dostala i agentura Associated Press za sérii článků o tajném policejním sledování muslimské menšiny v New Yorku po útocích z 9. září 2001. Za zpravodajství o smrtících tornádech v roce 2011 si cenu vysloužil list The Tuscaloosa News, u kterého porota ocenila, jak při reportování využil sociální média.

V hlavní kategorii za službu veřejnosti "Pulitzera" získal Philadelphia Inquirer za odhalení a popis zločinů páchaných dětmi na dětech v městských školách, které přispěly k reformám školského systému.

Ceny za vynikající přínos pro žurnalistiku a literární a hudební obory nesou jméno Josepha Pulitzera, amerického novináře a vydavatele listu St. Louis Post Dispatch původem z Maďarska. Od roku 1917 je uděluje Columbijská univerzita. Jsou určené pouze americkému tisku a tvůrcům.

V každé kategorii dostane vítěz 10 000 dolarů. Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí.

Související