Vznik veřejnoprávní televize v Rusku oznámil ve středu ruský prezident Dmitrij Medveděv po podepsání příslušného dekretu.

Nový kanál slíbil loni v prosinci po kritikách, že všechna média v zemi jsou kontrolována. Kreml ale bude de facto vždy jmenovat jeho šéfredaktora.

Nová televize má všechny předpoklady stát se veřejnoprávní televizí, a ne státní v úzkém smyslu toho slova, citují ruská média vyjádření dosluhujícího šéfa státu.

Medveděv novou televizi slíbil 22. prosince, kdy v době mohutných protivládních demonstrací oznamoval velkou politickou reformu zaměřenou na demokratizaci země.

Prezidentský dekret, který zveřejnil Kreml, předpokládá, že tento kanál bude mít status "autonomní neziskové organizace", a nepřipouští jmenování státních činitelů do její správní rady.

Uvádí ale, že televize bude "v prvním období" financována státem a později z vládních dotací a darů. Členové správní rady, generální ředitel a šéfredaktor budou ale jmenováni Kremlem. Ředitel bude odvolatelný prezidentem.

Od příchodu Vladimira Putina, dnešního premiéra a budoucího prezidenta, k moci v roce 2000 byly všechny televize převedeny pod kontrolu Kremlu nebo institucí spojených s vládou.

Opozice obvinila Kreml, že umlčuje vládní kritiky a manipuluje s veřejným míněním.

Související