Jižní Korea rozmístila nové řízené rakety, které mohou zasáhnout na celém území Severní Koreje a zničit základny pro odpalování raket nebo zařízení pro jaderné zkoušky. Oznámilo to ve čtvrtek podle agentury AFP jihokorejské ministerstvo obrany.

"S touto kapacitou naše armáda potrestá tvrdě a přesně neodpovědné provokace Severní Koreje," prohlásil generál Sin Won-sik na tiskové konferenci, kde představil nahrávku se zkušebním odpálením raket.

Ministerstvo sice neupřesnilo dolet rozmístěných raket, ale podle jihokorejské agentury Jonhap překračuje tisíc kilometrů.

S ohledem na hrozbu, kterou svým zbrojním programem představuje Severní Korea, zahájil Soul také jednání se Spojenými státy o zvětšení dostřelu balistických raket.

Obě země by měly podle Soulu přehodnotit dohodu z roku 2001, která omezuje dostřel jihokorejských balistických raket na 300 kilometrů. Ovšem podle Jižní Koreje severokorejské rakety mohou zasáhnout cíle až 400 kilometrů na jih od hraniční linie.

Řízené rakety do této dohody zahrnuty nebyly.

USA mají v hraničním pásmu mezi oběma korejskými státy 28 500 vojáků, kteří "garantují" jaderný "deštník" v případě války. Jižní Korea za to přistoupila na snížení počtu svých balistických raket.

Jižní Korea odhaduje, že KLDR má k dispozici tisícovku raket, z nichž velká část může být přesně zaměřena na cíl. Pchjongjang možná má i rakety s doletem 3000 kilometrů schopné zasáhnout americké základny v Japonsku a na tichomořském ostrově Guam.

Stalinistická Severní Korea minulý týden odpálila třístupňovou raketu, která měla na oběžnou dráhu údajně nést satelit. Avšak převládá přesvědčení, že KLDR pouze maskovala test rakety s doletem šest až devět tisíc kilometrů, což jí zakazují rezoluce OSN. Pokus byl neúspěšný.

Při vojenské přehlídce o uplynulém víkendu Pchjongjang také představil novou raketu dlouhého doletu.

Související