Ruská policie ve čtvrtek v Moskvě zadržela několik desítek lidí, kteří před budovu taganského obvodního soudu přišli podpořit tři členky punk-rockové skupiny Pussy Riot obviněné z výtržnictví.

Soud má rozhodnout o prodloužení jejich vazby, která následovala po únorovém provokativním happeningu v centrálním moskevském kostele.

Policie v únoru zadržela tři maskované účastnice hlučné akce v chrámu Krista spasitele, které před jedním z oltářů uspořádaly improvizovaný koncert s výzvou "Bohorodičko, vyžeň Putina". Happening měl varovat moskevskou veřejnost před rostoucím pronikáním církevního vlivu do nejvyšších pater ruské politiky.

Akce, která mobilizovala špičky pravoslavné církve do boje proti "nactiutrhačům a rouhačům", zároveň vyvolala nebývale širokou vlnu solidarity se zadrženými, do níž se zapojila řada ruských celebrit, politiků a novinářů. Mnozí z nich se shromáždili před soudní budovou, aby obžalované rockerky Naděždu Tolokonnikovovou, Mariju Aljochinovou a Jekatěrinu Samucevičovou podpořili.

Improvizovaná akce nazvaná "Soudní festival" nesla všechny známky skandálně proslulého stylu Pussy Riot.

Nechyběly efekty dýmovnic a dělobuchů, spuštěných hasících přístrojů, obnažený muž ani rockeři v maskách. Na místo se dostavili i solidární performeři z neméně skandálního uměleckého seskupení Vojna.

Podívejte se na policejní zásah proti fanouškům skupiny Pussy Riot:

Představení přihlíželi pohoršení věřící, které k soudní budově vyslala pravoslavná církev. Nad hlavou jim k nebi stoupaly balónky s emblémem Pussy Riot v duhových barvách homosexuální komunity.

Policie zatýkala stoupence dívčí skupiny prakticky zároveň s tím, jak před budovu soudu přicházeli. Novináři napočítali několik desítek lidí, které policisté odvlekli do přistavených autobusů. Stoupenci Pussy Riot ani nestačili rozvinout plakáty, na nichž žádali svobodu a toleranci.

Policie v minulých dnech požádala soud, aby ve čtvrtečním líčení prodloužil dvouměsíční vazbu zadržených stanovenou zákonem. Rockerky údajně s vyšetřovateli nespolupracují a uměle prodlužují vyšetřování. Pokud budou členky Pussy Riot odsouzeny, hrozí jim až sedm let vězení.

Podívejte se na klip punk-rockové kapely Pussy Riot:

Související