Evropská unie se v pondělí rozhodla pozastavit většinu sankcí, které v minulosti mimo jiné kvůli útlaku opozice a svobodného tisku uvalila na režim v Barmě. Rozhodli o tom na zasedání v Lucemburku šéfové diplomacií zemí EU. Chtějí tak do této jihoasijské země vyslat vstřícný signál v reakci na demokratizační reformy z poslední doby.

Pondělní rozhodnutí ale ještě neznamená definitivní zrušení restriktivních opatření, nýbrž jen jejich dočasné pozastavení. Nadále navíc v platnosti zůstává zbrojní embargo a zákaz vyvážet do Barmy výrobky, které by mohly být používány k represivních účelům, tedy třeba nejrůznější vybavení pro bezpečnostní síly.

Sankce budou pozastaveny na rok. Ovšem po šesti měsících se k této věci mohou ministři opět vrátit a v případě pozitivního vývoje v Barmě rozhodnout o jejich úplném zrušení.

Podmínky potřebné k tomu, aby sankce mohly být zrušeny, nastínil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Já bych řekl, že asi, když proběhnou příští volby opravdu demokraticky... pak je to naprosto legitimní režim, pak nemají sankce už smysl," poznamenal.

V březnu loňského roku nastoupil k moci v Barmě po desetiletích vládnutí vojenské junty civilní kabinet, který je sice ve skutečnosti stále ovládán silnou armádou, ale zahájil postupné demokratické reformy.

V jejich rámci bylo například umožněno opoziční Národní straně pro demokracii (NLD) kandidovat do parlamentu, kam byla zvolena i předsedkyně strany a držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Začátkem dubna nová vláda rovněž přistoupila ke změně směnného kurzu své měny vůči dolaru, který je nyní bližší kurzu na černém trhu.

Schwarzenberg: Počkejme na volby

"Od začátku jsme říkali, že je sice krásné, co se tam děje... že ovšem nevíme, co se bude dít v tom poměrně dlouhém mezidobí do příštích všeobecných voleb," nastínil Schwarzenberg to, proč Česká republika stejně jako některé další státy EU tlačily na to, aby sankce EU zatím jen pozastavila, avšak ne úplně zrušila.

Pozastavená restriktivní opatření zahrnují mimo jiné zákaz cest předáků barmského režimu do EU. Představitelům tamní vojenské junty jsou na základě těchto opatření také zmrazena finanční aktiva.

Sankce navíc zahrnují i různá obchodní omezení týkající se třeba dovozu dřeva, drahých kamenů či dalších surovin. Celkem se týkaly zhruba tisícovky firem a takřka 500 různých lidí.