Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil přípravy na zastavení finanční podpory pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014. Do roku 2034 by tak stát i spotřebitelé měli na nákladech ušetřit téměř dvě stovky miliard Kč.

Na středeční tiskové konferenci to oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Stávající podpora obnovitelných zdrojů je podle Vitáskové za hranicí ekonomických možností České republiky.

Názory odborníků

"Snahy o zastavení rozvoje obnovitelných zdrojů energie jsou v příkrém rozporu s politikou nejvýkonnějších ekonomik Evropy a světa. Německo, Velká Británie, Dánsko, Spojené státy a další země se rozhodly založit budoucí hospodářský růst na obnovitelných zdrojích energie.", říká předseda nejsilnější asociace CZBiom Jan Habart.

Martin Bursík, konzultant Asociací OZE k tomu dodává: "O budoucnosti obnovitelných zdrojů není pochyb. Sedmdesát procent investic do energetiky v EU směřuje do obnovitelných zdrojů energie. Nepůjde-li ČR cestou čisté ekonomiky a bude dále budovat muzeum uhlí a atomu, budeme během deseti let outsidery".

"Pokud bychom chtěli zcela zastavit stále se snižující podporu obnovitelných zdrojů, pak bychom ale měli rovněž požadovat zahrnutí veškerých externích nákladů do ceny elektřiny z ostatních konvenčních zdrojů včetně uhelných atomových elektráren, které hradí společnost.", říká místopředseda České společnosti pro větrnou energii Štěpán Chalupa.

Zastavení podpory se týká pouze nových zdrojů uvedených do provozu od roku 2014. Netýká se tedy stávajících obnovitelných zdrojů nebo těch, které budou uvedeny do provozu do konce roku 2013.

Při zastavení podpory v roce 2014 budou podle ERÚ náklady na obnovitelné zdroje v letech 2005 až 2034 činit 874,3 miliardy korun. Při zastavení podpory až v roce 2020 by však náklady dosáhly 1072 miliard korun.

Česko vystaví stop podpoře obnovitelných zdrojů, připouští šéfka ERÚ - čtěte ZDE

ČEZ chce vyčlenit obnovitelné zdroje do nové firmy. Podíl nabídne investorům - čtěte ZDE

Řešení ERÚ podle Vitáskové uleví ekonomice i spotřebitelům, u kterých se podpora obnovitelných zdrojů projevuje zdražením elektřiny. Je však podle ní nutné za tímto účelem upravit legislativu. Jen letos stojí podpora obnovitelných zdrojů přes 38 miliard korun.

Náklady na obnovitelné zdroje v minulých letech rostly hlavně kvůli fotovoltaickým elektrárnám, jejichž počet se v důsledku výhodné podpory prudce zvýšil. ERÚ se obává, že by podobný boom nyní mohl nastat i u některých dalších obnovitelných zdrojů jako například biometanu.

I přes zastavení podpory očekává ERÚ, že stát naplní závazek vůči EU, že do roku 2020 obnovitelné zdroje pokryjí 13,5 procenta spotřeby elektřiny.