V ukrajinském Černobylu bude ve čtvrtek formálně zahájena výstavba nového krytu nad havarovaným čtvrtým blokem jaderné elektrárny, který před 26 lety explodoval a způsobil největší jadernou havárii v dějinách.

Přípravné práce na "sarkofágu" jsou už řadu měsíců v plném proudu. Investory má konstrukce přijít na téměř miliardu eur (25 miliard korun).

Po havárii z roku 1986 nad havarovaným blokem vyrostl narychlo vybudovaný kryt, který už svému účelu neslouží. Posílit ho má nová konstrukce o váze 29 tisíc tun.

Výstavba nového krytu začala už na konci roku 2010 a měla by skončit v roce 2015. Experti se mají postarat i o vyhořelé palivo. Na místě elektrárny ho bude zapotřebí rozdělit na části, vysušit a uložit do kontejnerů.

Černobylská havárie způsobila celkové škody ve výši 180 miliard dolarů (4,5 bilionu korun) a Ukrajina každoročně uvolňuje na jejich likvidaci deset procent výdajů ze státního rozpočtu. Na budování nového krytu nemá Ukrajina prostředky, a proto se ho ujaly západní státy.

Loni v dubnu se v Kyjevě uskutečnila dárcovská konference, na níž se podařilo vybrat 550 milionů eur. Ukrajinský ministr pro mimořádné situace Viktor Baloha nicméně nedávno prohlásil, že cena nového krytu se vyšplhá nejméně na 1,54 miliardy eur (38,5 miliardy korun).

Podle Balohy je naděje, že financování, které zastřešuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj, bude ale přesto až do roku 2015 zajištěno.

Související