Americká vláda schválila plán širšího nasazení obávaných bezpilotních letounů v boji proti základnám teroristické sítě Al-Káida v Jemenu.

Podle zdrojů blízkých Bílému domu nicméně zůstává v platnosti zásada, že jakýkoli útok musí nejprve schválit jemenská vláda.

Bojovníci Al-Káidy využili protivládních nepokojů v Jemenu k posílení svých pozic především  na jihu země, kde ovládají souvislé území a některá města.

Americké bezpilotní letouny, dálkově řízené experty Pentagonu a tajné služby CIA, už teroristické cíle v jižním Jemenu několikrát napadly.

Počet útoků se má nyní zvýšit. Letouny mají likvidovat zejména vyšší velitele Al-Káidy, kteří organizují útoky na cíle v USA i na americké objekty v zahraničí. Na rozdíl od dřívější praxe už ale nebude zapotřebí, aby USA tyto osoby znaly jménem a přesně identifikovaly jejich totožnost.

Bílý dům podle agentury AP neschválil návrh, aby bezpilotní letouny útočily i na řadové vojáky Al-Káidy v terénu, jak je tomu v Pákistánu a Afghánistánu. Jakýkoli útok musí stejně jako dosud předem schválit jemenská vláda.

Spojené státy provedly od loňského května v Jemenu 23 vzdušných úderů s pomocí bezpilotních letadel. Dvanáct z nich se uskutečnilo letos.

Související