To, že politici své rivaly v boji o moc nijak nešetří, je normální, nicméně neospravedlňuje to jejich věznění po politickém procesu, řekl šéf Kremlu podle agentury Interfax na setkání s ochránci lidských práv. Situace na Ukrajině Medveděva, kterému v křesle prezidenta zbývá posledních několik dnů, prý udivuje.

Tymošenková byla loni na podzim odsouzena k sedmi letům vězení za to, že v roce 2009 podepsala pro Ukrajinu údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Podle Moskvy chce současné ukrajinské vedení případ Tymošenkové využít jako nátlakový prostředek a vyjednat si nové smlouvy o dodávkách plynu za výhodnějších podmínek.

Odsouzení Tymošenkové kritizuje i Západ. Má podezření, že prezident Viktor Janukovyč a jeho lidé se snaží zneužívat justici k likvidaci svých politických oponentů.

Expremiérka na lůžku

Tymošenková je kvůli problémům s vyhřezlou ploténkou prakticky upoutána na lůžko, na jejím zdravotním stavu se podepsal také stres. Před týdnem začala navíc držet hladovku.

Tymošenková tvrdí, že byla o víkendu při převozu do nemocnice ze strany stráží vystavena fyzickému násilí. Poslanci Vlasti chtějí, aby byl případ prošetřen. Dcera Tymošenkové Jevhenija uvedla, že zdravotní stav její matky se poté, co ji strážci zbili, velmi zhoršil. Bojí se, že ji budou ve vězení krmit násilím, aby ji přinutili přerušit hladovku. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Tymošenková tento měsíc nešla na zahájení soudního procesu, při němž se má zodpovídat z daňového úniku a zpronevěry z druhé poloviny 90. let.

Související