První zadržovací středisko pro nelegální běžence otevřelo o víkendu v Aténách. Zadlužené Řecko příští neděli čekají předčasné parlamentní volby a nezákonná migrace se stala jedním z největších témat volební kampaně, napsala agentura Reuters.

Hranice země ročně překročí 130 tisíc běženců, přičemž většina jich do země míří z Turecka. Řecké úřady nemají dostatek míst, kde by nelegální běžence mohly zadržovat, a musí je pouštět na svobodu.

Tvrdší postup vůči přistěhovalectví v předvolební kampani slibují vládnoucí socialisté (PASOK) i konzervativní opoziční Nová demokracie.

Socialistický ministr pro občanskou bezpečnost a poslanec za Atény Michalis Chrysochoidis v úvodu volební kampaně před necelým měsícem řekl, že imigranti představují "časovanou bombu pro společnost a pro bezpečnost".

Nástup Zlatého jitra

Neparlamentní krajně pravicová strana Zlaté jitro (Chrysi Avgi), která chce ze země vyhnat všechny nezákonné přistěhovalce, pak podle Reuters zřejmě ze situace vytěží nejvíc a získá vůbec první křesla v parlamentu.

V neděli bylo prvních 56 nezákonných imigrantů převezeno do zadržovacího střediska na západě Atén. Tábor Amygdaleza je prvním z asi 50 takových zařízení, které chtějí řecké úřady postavit do poloviny příštího roku.

Zařízení tvoří několika desítek obytných buněk, které měly původně sloužit jako přístřeší pro lidi zasažené přírodními pohromami. Kapacita centra je asi tisíc lidí. V dalších dnech by k prvním obyvatelům měly přibýt další desítky lidí.

Nedělní předčasné parlamentní volby budou prvními v zemi od vypuknutí dluhové krize na konci roku 2009, která vyvolala v Řecku nejhorší ekonomickou recesi od druhé světové války.

Ta způsobila rekordní nezaměstnanost a otřásla eurem. Současná řecká vláda je u moci od listopadu, kdy dostala úkol zbavit zemi části dluhu a zajistit realizaci druhého záchranného plánu eurozóny.

Související