Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij ve středu v parlamentu v hlavním městě Neipyijto složila přísahu jako nově zvolená poslankyně. Spolu s dalšími nově zvolenými členy své Národní ligy pro demokracii (NLD) ukončila bojkot sněmu kvůli znění přísahy, kvůli němuž původně do parlamentu odmítala vstoupit.

Složením přísahy šestašedesátiletá barmská držitelka Nobelovy ceny za mír převzala první veřejnou funkci od chvíle, kdy před téměř čtvrt stoletím zahájila boj proti autoritářské vojenské vládě.

Vstup Su Ťij a NLD do parlamentu je milníkem nové politické éry a stvrzením směru nastoupeného reformistickou vládou prezidenta Thein Seina, míní analytici.

Reálně ale NLD obsadila v doplňovacích volbách příliš málo míst, aby měla v parlamentu, jemuž dominuje vládní strana, jakoukoli reálnou moc. A také panují obavy, že přítomnost opozičních poslanců má jen dodat novému režimu legitimitu, aniž by vláda přikročila k nějakým opravdovým změnám.

Su Ťij se do parlamentu prodírala davem místních i zahraničních novinářů, aby se zapojila do křehkého nového politického systému po 49 letech vojenské vlády.

Do parlamentu ve středu vstoupila s 33 zvolenými poslanci za NLD poté, co spolu s nimi ustoupila od požadavku na změnu změní přísahy. Další tři zvolení poslanci NLD se k nim připojí později.

Na dotaz, zda její vstup do parlamentu je významným dnem pro Barmu, Su Ťij odpověděla: "Myslím, že na to odpoví až čas."

Související