Maďarský parlament dnes novým prezidentem země podle očekávání zvolil dosavadního europoslance Jánose Ádera ze strany Fidesz konzervativního premiéra Viktora Orbána. Sociálně-liberální opozice podle agentury APA volbu bojkotovala.

Socialisté, zelení a Demokratická koalice založená bývalým levicovým premiérem Ferencem Gyurcsányem nově zvoleného prezidenta považují za "stranického vojáka". Proti Áderovi hlasovalo krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Ádera podpořilo 262 poslanců, ke zvolení mu stačilo 258 hlasů.

Maďarský parlament musel novou hlavu státu vybrat poté, co předchozí prezident Pál Schmitt počátkem dubna rezignoval kvůli aféře s opsanou dizertační prací.

Spojenec, nebo rival?

Áder měl podíl na událostech, které vedly k pádu komunistického režimu v Maďarsku. V roce 1988 stál spolu s nynějším premiérem Viktorem Orbánem a několika dalšími lidmi u zrodu opozičního Svazu mladých demokratů (Fidesz). O rok později byl jedním z reprezentantů opozice při jednáních s komunisty o předání moci.

Vztah mezi ním a lídrem Fideszu Viktorem Orbánem nebyl zdaleka vždy idylický. Před pěti lety se dokonce v deníku Magyar Nemzet objevila spekulace, že názorové rozpory mezi oběma politiky jsou tak velké, že Áder uvažuje o založení vlastní strany. Nakonec ale raději zvolil odchod do Evropského parlamentu.

Narodil se 9. května 1959 v západomaďarském městě Csorna a kvůli jisté fyzické podobnosti se slavným americkým hercem se mu tak přezdívá Charles Bronson z Csorny.

Související