Desítky minut až hodin strávených v dopravních zácpách po celém světě by mohly v budoucnu patřit k nepříjemným vzpomínkám. O své vizi, která by omezila hrozbu dopravního kolapsu ve světě, se nyní student Dopravní fakulty ČVUT Václav Plevka snaží přesvědčit zástupce NASA a nejlepší mozky ze Silicon Valley.

Se svým řešením postoupil mezi šest finalistů ze střední, jižní a jihovýchodní Evropy, kteří mají v pátek přesvědčit odborníky o unikátnosti jejich projektu. Podmínkou soutěže Global Impact je zlepšit v příštích třech letech život nejméně milionu lidí. A to odbourání dopravních kolapsů splňuje.

Projekty finalistů

 

Václav Plevka (ČR) – Jak se vyhnout těžkým dopravním zácpám a udržet aglomerace v provozu

Agnieszka Gaczkowska (Polsko) – „Drug waste“ – internetová služba lokalizující použitá léčiva a umožňující upozornit na nedostatek léků

Tamas Haidegger (Maďarsko) – Hygiena rukou pro zdravější planetu – inovativní výuka a cílená kontrola osobní hygieny

Bogdana Rakova (Bulharsko) – LIVEstat- telefonní pomocník pro zdravé nakupování

Dániel Rátai (Maďarsko) – Leonar3Do – baliček virtuální reality, který mění výuku, vzdělání a celoživotní učení

Priszcilla Várnagy (Maďarsko) – Be-novative – Pokořování reálných výzev pomocí kreativity

"Projekt Václava Plevky se zaměřuje na potenciální hrozbu dopravního kolapsu, který je v dlouhodobém horizontu pravděpodobný. Kromě toho se koncept snaží všeobecně snížit výskyt dopravních zácp, které negativně ovlivňují životy Evropanů, jejich zdraví a ekonomické a energetické zdroje," přibližuje studentovu práci Petr Ryvola z Cisco Systems ČR.

Podobně to vysvětluje i Plevka. "V současné době způsobují dopravní zácpy podstatné ekonomické ztráty - Čína to dokonce odhaduje na 150 milionů dolarů denně - a mají i závažné dopady na životní prostředí. Můj projekt nenabízí konkrétní výrobek, který by poskytl dokonalé řešení, je to koncepce, která ukazuje, jak využít Inteligentní dopravní systémy (ITS), které by dopravním kolapsům zabránily," popisuje student.

Výhodou jeho koncepce podle něj je, že využívá dopravní systémy, které se už v rámci EU osvědčily.

Přihlášeno 54 projektů

Soutěž projektů s globálním dopadem se koná ve střední a východní Evropě poprvé. V osmi zemích do ní  studenti a mladí podnikatelé přihlásili 54 prací zaměřených na zdravotnictví, vzdělávání či bezpečnost. Do užšího finále vybrala porota šest nejvýraznějších projektů finalistů z Bulharska, Česka, Maďarska a Polska.

Global Impact Competitions

Vítěz soutěže bude moci v létě nastoupit do postgraduálního programu Singularity University, který stojí 30 000 USD. Cena zahrnuje všechny náklady včetně cesty, kurzů, ubytování a stravy.

Předpověď IBM: do pěti let budou stroje číst lidské myšlenky - čtěte ZDE

IBM: pět inovací, které v příštích pěti letech změní města - čtěte ZDE

Studenti z Brna budou vyvíjet noční vidění a zkoumat bezpečnost neprůstřelných vest - čtěte ZDE

Vědci z Brna naučili počítač rozeznat lidské emoce. Jejich program pomůže i lékařům - čtěte ZDE