Po více než roce skončila jedna z nejpozoruhodnějších plagiátorských afér posledních let. Německé nakladatelství Carlsen se rozhodlo vyplatit dědice výtvarníka Zdeňka Buriana za to, že v populární komiksové knížce otisklo bez jejich povolení desítky napodobenin Burianových dinosaurů a lidoopů.

Dílo „Alpha“ uznávaného kreslíře Jense Hardera, které předloni získalo cenu za nejlepší německý komiks, zachytává kreslenou formou prvopočátky Země. Dědicové ovšem na jeho stránkách napočítaly 74 moderních kopii obrázků, kterými Burian původně ilustroval starší české knihy o pravěku.

Po měsících dohadování mezi právníky se nakladatelství rozhodlo přistoupit na smír. „Uhradili náhradu a zavázali se, že nové dotisky publikace Alpha opatří jakýmsi „poděkováním“, v němž jasně uvedou, že část obrázků vychází z Burianovy tvorby,“ říká advokát František Vyskočil, který dědice ve sporu zastupoval.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.