Nejméně dva mrtvé si podle zdravotnických zdrojů agentury AFP vyžádaly páteční potyčky mezi demonstranty a příslušníky pořádkových sil v Káhiře. Střety se rozhořely během demonstrace tisíců Egypťanů proti násilí na manifestantech a proti vojenské vládě. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při nich bylo zraněno 130 lidí. Úřady v oblasti kolem ministerstva obrany pro páteční noc vyhlásily zákaz vycházení.

Protestní akce začaly po poledních modlitbách, kdy se na centrálním káhirském náměstí Tahrír shromáždily tisíce lidí. Demonstranti se pak začali přesouvat k ministerstvu obrany, kde se pokusili přestřihnout ostnatý drát kolem budovy úřadu. Na místo podle agentury Reuters dorazily stovky vojáků, na které demonstranti začali házet kameny.

Armáda pak proti nim nasadila vodní dělo a proti těm manifestantům, kteří se od ministerstva stáhli na nedaleké náměstí, později i slzný plyn. Televize Al-Arabíja uvedla, že v oblasti se ozývala střelba.

Podle prokuratury bylo při střetech zatčeno 170 lidí.

Egyptská armáda vládne této severoafrické zemi od loňského svržení autoritářského prezidenta Husního Mubaraka. V zemi se má 23. a 24. května uskutečnit první kolo prezidentských voleb. Armáda slibuje, že jakmile bude zvolena nová hlava státu, předá moc do rukou civilní vlády. Řada Egypťanů se však obává, že generálové se pokusí zůstat u moci, a na demonstraci dnes znovu zněl požadavek, aby armáda okamžitě předala moc civilistům.

Nespokojenost některých vzbuzují také změny v seznamu prezidentských kandidátů. Úřady z klání vyloučily několik uchazečů na úřad hlavy státu včetně kandidáta radikálních islamistů.

Podle některých Egypťanů změny na poslední chvíli dokládají, že armáda se snaží volby zmanipulovat, a tisíce islamistů a stoupenců levice dnes proti tomu demonstrovaly. Podle agentury AP byli v pouličních bojích poprvé v popředí vidět radikální muslimové, kteří se dosud přímé konfrontace v armádou z velké části vyhýbali.

Střety mezi demonstranty a neznámými ozbrojenci nedaleko ministerstva obrany propukly již ve středu. Oficiální bilance hovoří o devíti mrtvých, podle zdravotníků ale při nich bylo zabito 20 lidí.

Související