Okolo 10 tisíc demonstrantů se v neděli sešlo v Moskvě na začátku pochodu a mítinku proti návratu Vladimira Putina do Kremlu. Podle policie se sešlo asi osm tisíc demonstrantů, podle státní agentury ITAR-TASS na 15 tisíc a podle pořadatelů "desítky tisíc" lidí - nejméně dvacet a maximálně 50 tisíc demonstrantů.

Úřady povolily mítink pěti tisícovek lidí, za překročení počtu organizátorům nejspíš hrozí pokuta.

"Považujeme březnové volby za nelegitimní a Putinovu pondělní inauguraci za nezákonnou. Lidé, kteří sem přišli, vyjadřují nejen své mínění, ale i názor milionů dalších, a proto se akce jmenuje Pochod milionů," prohlásil opoziční předák Sergej Udalcov.

"Putin je zloděj!" či "Putine, vem si lyže a vyraž na Magadan!" znělo z davu, ve kterém byli i přívrženci komunistů, nacionalistů, anarchistů či "přespolní", jak svědčil i transparent "Petrohrad proti Putinovi" nad jednou z kolon demonstrantů. Jinde, například v Ufě či Astrachani, se úřady a policie snažily odjezdu aktivistů do metropole zabránit.

Menší protesty proti Putinovi se konaly i v ruských regionech.

Hlava ruské pravoslavné církve, patriarcha Kirill ještě před demonstrací vyzval věřící, aby "nepodlehli pokušením ničemných hesel" a nevěřili těm, kdo slibují na troskách starého světa vybudovat "něco nového, co nikdo nezná".

Při bohoslužbě na Poklonné hoře, kam má v podvečer přijít na 50 tisíc Putinových přívrženců, prohlásil také, že sliby nového, šťastného světa mají jen oklamat lid.

"Je to poprvé, co Kirill klesl na úroveň hlavního hygienika Oniščenka," poznamenal server NEWSru.com. Gennadij Oniščenko během zimy vyzýval Rusy nechodit na opoziční demonstrace, aby se v davu nenakazili chřipkou.

Ještě před demonstrací agentura Interfax vydala zprávu, že mladíkům, které policie zatkne, prý budou hned na strážnicích předány povolávací rozkazy do armády. Opozice zatím hlásí dva zatčené, kteří se podle policie snažili pronést na demonstraci vojenskou pyrotechniku a stany.

Útok hackerů a tisíce policistů v ulicích

Hackeři napadli také weby liberálních médií, deníku Kommersant, rozhlasové stanice Echo Moskvy či televize Dožď.

Nad pořádkem v metropoli bdí na 8000 policistů, včetně příslušníků pohotovostních jednotek, kteří mimo jiné přehradili přístupy k Manéžnímu náměstí u Kremlu, kam se chystala vydat část opozičních aktivistů po skončení povolené demonstrace.

Podle moskevského rozhlasu během akce došlo k tragické nehodě. Muž, který se pokoušel z požárního žebříku jednoho domu vyfotografovat průvod demonstrantů, se zřítil z výše pátého podlaží a na místě zahynul. Jeho totožnost policie zjišťuje.

Putin, který je ve vrcholné politice už 12 let, byl 4. března zvolen hned v prvním kole prezidentských voleb téměř 64 procenty hlasů. Nejvyššího úřadu se chopí v pondělí, tentokráte na šest let.

Související