Řecký prezident Karolos Papulias pověřil pokusem o sestavení nové koaliční vlády Alexise Tsiprase – vůdce Koalice radikální levice (SYRIZA), druhé nejsilnější strany vzešlé z nedělních předčasných parlamentních voleb.

Tsipras má na vyjednávání s možnými partnery tři dny. Šance na sestavení pevné koalice touto stranou je ovšem podle místních komentátorů velmi malá. Přesto se Tsipras o hledání spojenců pokouší.

Vyzval už předsedy obou proevropských stran, aby odvolali své závazky vůči eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ohledně dalších razantních úspor. To je podle Tsiprase nezbytná podmínka pro zapojení konzervativců z Nové demokracie (ND) a socialistů (PASOK) do společné "vlády spolupráce".

V pondělí se o zformování kabinetu neúspěšně pokoušel Antonis Samaras, předseda konzervativní Nové demokracie (ND), která sice ve volbách zvítězila, ale nezískala nadpoloviční většinu v parlamentu k vytvoření jednobarevné vlády.

Pomoci pravici nemohli ani její dosavadní koaliční partneři ze socialistické strany PASOK, protože ani dohromady obě strany nemají parlamentní většinu.

SYRIZA sice dosáhla ve volbách historického úspěchu, její koaliční potenciál je nicméně ještě menší než v případě Nové demokracie.

Pozorovatelé proto soudí, že životaschopnou koalici nesestaví ani Tsipras. Nejreálnější vyhlídkou se tak zdá být vyhlášení nových voleb, které by se mohly konat v červnu.