Konec letošního roku ukáže, zda jsou naše představy o fungování vesmíru správné. Možná je budeme muset změnit a vytvořit po desetiletích úplně novou teorii, říká šéf Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) Rolf-Dieter Heuer.

Zároveň doufá, že instituce, kterou řídí, brzy zjistí, co je to vlastně temná hmota. Zatím totiž známe složení jen zhruba pěti procent vesmíru a rozluštěním záhady temné hmoty bychom rozšířili naše znalosti na čtvrtinu vesmíru.

Jde sice o čirou teorii, ale ta jednou může posloužit praxi. Jak Heuer připomíná, například objev antihmoty vedl k vývoji nových lékařských přístrojů a díky tomu, že si vědci v CERN potřebovali rychle vyměňovat informace, vznikl první webový server a prohlížeč. To otevřelo cestu k internetu, jak ho známe dnes.

Členem CERN je od roku 1992 i Česká republika. Stala se jím tehdy ještě v rámci Československa.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.