Řecký prezident Karolos Papulias se v neděli pokusí se stranickými vůdci dosáhnout dohody o sestavení koaličního kabinetu. Po parlamentních volbách z minulé neděle pověřil sestavením vlády postupně lídry tří nejsilnějších stran, ale ani jeden z nich při hledání parlamentní většiny neuspěl.

Pokud budou jednání znovu neúspěšná, což se předpokládá, čekají extrémně zadlužené Řecko nové volby, pravděpodobně 10. nebo 17. června.

Rozhodujícího a zřejmě posledního pokusu o vyjednání koalice se ujme sám řecký prezident. Podle jeho úřadu se nejdřív setká s předsedy tří nejsilnějších stran, tedy s Antonisem Samarasem z konzervativní Nové demokracie, Alexisem Tsiprasem z krajně levicové strany SYRIZA a s Evangelosem Venizelosem ze socialistického uskupení PASOK.

Prezident chce, aby se tyto tři strany a také menší strana Demokratické levice (DIMAR) dohodly na společném vládnutí. Podle představ hlavy státu přitom má vzniknout vláda, která by dokázala zemi udržet v eurozóně.

Pokusy o sestavení vlády dosud ztroskotaly především na Tsiprasově odmítavém postoji vůči úspornému kurzu, který po Řecku vyžaduje výměnou za mnohamiliardové úvěry Evropská unie. Tsipras však před nedělním jednáními dal opakovaně najevo, že svůj postoj nezmění.

Na úsporném programu trvají především dosud vládnoucí konzervativci a socialisté.