Obyvatelé Kábulu, Kandaháru a mnoha dalších míst v Afghánistánu si na tento podivuhodný úkaz již zvykli. V oblacích jim nad hlavami plachtí obří bílé balony, které sem vyslala americká armáda.

"Jsou tam pořád, kromě dní, kdy fouká vítr nebo prší," říká pro list New York Times (NYT) muž, který se představil jako Sulejman.

Asi 35 metrů dlouhá, dálkově ovladatelná zařízení se nacházejí u téměř každé americké vojenské základny v zemi, aby dohlížela na bezpečnost v jejich okolí. Terén přitom pozorují z více než 500 metrů pomocí infračervených kamer.

Řadí se mezi výzvědná a pozorovací zařízení, jako jsou například bezpilotní letouny nebo pouliční kamery, na která se americká armáda při svých bojových operacích v Afghánistánu stále více orientuje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.