Italský daňový úřad a obří zbrojní společnost Finmeccanica bude možná chránit armáda. Podle agentury Reuters to řekla italská ministryně vnitra. Firma Equitalia, která má v Itálii výběr daní na starosti, i zbrojní konglomerát Finmeccanica se nedávno staly terčem řady útoků a Itálie podle ministryně zvažuje, že na jejich ochranu povolá armádu.

V zemi se konají převážně poklidné protesty proti vládní politice škrtů a změnám na trhu práce, kterými chce kabinet premiéra Maria Montiho snížit italský veřejný dluh.

Minulé pondělí byl ale postřelen šéf italské energetické společnosti Ansaldo Nucleare Roberto Adinolfi. K útoku se přihlásila protijaderná anarchistická skupina Olga.

Představitelé firmy Equitalia jsou zase adresáty náloží v zásilkách, ke kterým se několikrát přihlásila Neformální anarchistická federace (FAI), jejíž je Olga odnoží. Skupina pohrozila, že udeří ještě sedmkrát.

"Toto nás nutí zvýšit ostrahu, abychom zabránili eskalaci, která je bohužel jedním z možných scénářů," řekla deníku La Repubblica ministryně Anna Maria Cancellieriová.

Nasazení armády na ochranu případných cílů je podle ní "možným řešením". Italská národní bezpečnostní rada se má sejít už ve čtvrtek.

Výkonný ředitel Finmeccanicy Giuseppe Orsi vyjádřil naději, že pohrůžka anarchistické skupina neznamená návrat do minulosti. V Itálii v minulém století řádila teroristická ultralevicová organizace Rudé brigády. Měla na svědomí množství útoků, jež dosáhly vrcholu koncem 70. let a na počátku 80. let.

Související