Neznámý muž se v úterý zapálil před budovou soudu v Oslu, v níž se koná soud s atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Podle tiskové agentury DPA se na muže vrhli policisté a následně ho odvezla sanitka. Zatím není jasné, nakolik čin souvisel s Breivikem.

Muž na sebe nalil hořlavou kapalinu, když vcházel k bezpečnostnímu vchodu do soudní síně, a zapálil se. Policie přes něj hodila oblečení, kterým oheň uhasila, uvádí norský server Nrk.no. Muž utrpěl popáleniny, rozsah jeho zranění ale zatím není znám.

Na scéně se za pár okamžiků objevilo několik policejních aut. Okolí soudní budovy bylo uzavřeno a dorazili hasiči a sanitka. Proces s Breivikem uvnitř budovy nicméně pokračoval jako obvykle.

Z videa, které na svém webu zveřejnil norský list Verdens Gang, je patrné, že policisté, kteří muže hasili, měli v pohotovosti střelné zbraně. Budova soudu, kde se proces s Breivikem odehrává, je přísně střežena.

Podle výpovědi svědků muž po zapálení křičel, aby ho zabili.

Národnost a motiv muže jsou prozatím nejasné. Policie v rozhovoru s norskou rozhlasovou a televizní společnosti NRK uvedla, že je to pravděpodobně Nor.

Prokurátorka Inga Bejerová Enghová, která se na procesu s Breivikem podílí, podle DPA uvedla, že pokus o upálení nemá přímou souvislost s případem atentátníka. Policie nicméně spojitost nevyloučila.

Breivik loni v červenci zabil při pumovém útoku v Oslu a při masakru na ostrově Utöya 77 lidí. K činu se přiznal a tvrdí, že útoky spáchal v sebeobraně, aby uchránil svou zemi před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.

Při procesu, který v úterý pokračuje 19. dnem, tento týden vypovídají přímí svědci, kteří Breivikovo řádění přežili.

Související