Jednání o vládní koalici v Řecku definitivně selhala a zemi tak čekají v červnu nové předčasné volby. Největším překvapením květnového hlasování se bezesporu stal úspěch neonacistické strany Nový úsvit (Chrysi Avgi), která získala téměř sedm procent hlasů a není vyloučené, že se do parlamentu dostane i v opakovaných volbách.

Jaká stanoviska zastává toto extremistické a eurofobní hnutí, jehož starořecký znak připomíná hákový kříž a které do poslaneckých lavic vynesla neutěšená sociální situace v Řecku?

"Máme pět hlavních zásad," vysvětlil loni pro server Vice.com jeden z mluvčích strany Elias Panagiotaros. "Řecko patří Řekům. Člověk se Řekem nestává, ale rodí (...). Když černoch přijede z Afriky do Řecka a zůstane zde 15 let, stále ještě není Řek.

Jsme proti kapitalismu, proti komunismu a věříme v národní stát. Extrémně normálně a přísně se také díváme na záležitosti ohledně nelegálního přistěhovalectví, drog a homosexuality. Všechno je to celkem jednoznačné, když se to tak vezme," shrnul svůj výčet Panagiotaros.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.