Ratka Mladiče potkala v Srebrenici v červenci 1995. Jeden z jeho vojáků jí právě zastřelil tříletého syna, protože příliš hlasitě plakal. Zoufale přiběhla k srbskému generálovi a prosila ho, aby její další děti nezabíjel.

"Ušetřím je, neplač," vzpomíná pro agenturu AP na slova, která jí říkal. Podíval se jí přímo do očí a řekl: "Jakmile je vyslechneme, budou vyměněni."

Svůj slib nesplnil. Vojákům začal za pár okamžiků dávat pokyny k masakru, který se do dějin zapsal jako nejhorší v Evropě od druhé světové války. Mladičova armáda v něm tehdy popravila asi 8 tisíc mužů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.