Evropský parlament (EP) vyšle na Ukrajinu tým lékařských specialistů, kteří se zapojí do léčby vězněné Julije Tymošenkové. Dohodli se na tom ve středu v Bruselu šéf evropských poslanců Martin Schulz a ukrajinský premiér Mykola Azarov.

EP rovněž pošle na Ukrajinu "vysoce kvalifikovaného" právníka, který dohlédne na kasační stížnost advokátů Tymošenkové podanou kvůli rozsudku v plynové kauze.

K německým lékařům, kteří se v charkovské nemocnici podílejí na léčbě Tymošenkové, se podle Schulze v dohledné době připojí tým západoevropských specialistů. Tymošenková se zotavuje z hladovky, kterou v dubnu vyhlásila na protest proti údajnému násilí vězeňské stráže, a v příštích dnech má začít s léčbou vyhřezlé meziobratlové ploténky.

Kvůli jejímu zdravotnímu stavu bylo v úterý odročeno zasedání soudu, který má projednat kasační stížnost na procesní chyby, k nimž údajně došlo při rozsudku nad bývalou premiérkou v plynové kauze.

Za podpis nevýhodné smlouvy o dovozu ruského zemního plynu, kterým měla stát připravit o miliardy, byla minulý rok v říjnu Tymošenková odsouzena k sedmi letům vězení.

Když koncem loňského roku soud vyšší instance zamítl odvolání, podali advokáti odsouzené kasační stížnost, o níž bude soud jednat 26. června.

Podle Schulze bylo dosaženo dohody, že projednávání stížnosti bude přítomen právník vyslaný Evropským parlamentem. S podmínkou, že věc bude provedena v souladu s ukrajinským právem, Azarov přislíbil, že právní expert bude mít přístup k Tymošenkové, soudcům, advokátům i k veškeré dokumentaci kauzy.

Tymošenková v úterý přerušila své léčebné procedury na protest proti tomu, že ukrajinské ministerstvo zdravotnictví údajně zveřejnilo detaily o jejím terapeutickém plánu. Po středečním setkání s německým terapeutem Lutzem Harmsem se rozhodla v léčbě znovu pokračovat.

Harms, který dohlížel na zotavování Tymošenkové z hladovky, ve čtvrtek Ukrajinu opustí. Jeho místo v lékařském týmu podle ukrajinských médií zaujme jiný lékař berlínské kliniky Charité.

Související