Do syrského hlavního města Damašku ve středu odletěla trojice českých vojenských pozorovatelů. Česká republika se tak na základě žádosti Organizace spojených národů rozhodla podpořit mezinárodní pozorovatelskou misi UNSMIS.

Do Sýrie zamíří vojáci, kteří mají zkušenost z dřívějšího působení v mírových misích OSN v Demokratické republice Kongo a v Iráku, oznámil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

"Vysláním pozorovatelů se chceme aktivně podílet na stabilizaci situace v Sýrii. Armáda má s mírovými misemi OSN dlouholetou zkušenost, proto jsme byli schopni reagovat velmi operativně," uvedl prostřednictvím svého mluvčího ministr obrany Alexandr Vondra.

Celkem 300 příslušníků neozbrojené pozorovatelské mise UNSMIS s podpůrným civilním týmem by mělo působit v Sýrii na základě dubnových rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Cílem mise je dohlížet na klid zbraní a zajistit podporu pro naplňování mírového plánu. Strany konfliktu jsou povinny zajistit bezpečnost příslušníků mise bez omezení jejich svobody pohybu s tím, že primární odpovědnost má syrská vláda, uvedl Pejšek.

V mírových misích OSN v současnosti působí dalších pět českých vojáků. Tři příslušníci armády plní roli pozorovatelů v Demokratické republice Kongo. Jeden je vojenským poradcem v Afghánistánu a jeden voják je nasazen v roli styčného důstojníka v Kosovu.

Související