Již několik let se na to čekalo a teď je to konečně oficiální: V USA se poprvé v historii narodilo méně bělochů než zástupců všech etnických menšin dohromady.

Z celkového počtu narozených dětí v období mezi červencem 2010 a červencem 2011 bylo bělochů nehispánského původu 49,6 procent, uvedl ve čtvrtek americký úřad pro sčítání obyvatel. Podíl Hispánců, černochů, asiatů a míšenců dosáhl 50,4 procenta.

Pro dějiny země, jejíž vládní instituce založili běloši a pro níž je rasová otázka velice citlivým tématem, je to důležitý milník, který může významně ovlivnit ekonomiku, politiku i samotnou identitu Spojených států.

"Je to významný bod zvratu," řekl pro deník New York Times demograg William H. Frey. Jde podle něj o "přeměnu kultury založené hlavně na silné generaci bílých obyvatel na více globalizovanou, multietnickou zemi."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.