Klidně foťte, nabádá účastníky zájezdu průvodce Justin Svoboda. Autobus stojí právě před moderní vilou Romana Janouška, vlivného muže, který ovlivňoval chod pražského magistrátu a kterého proslavilo oslovení primátora Béma coby "kolibříka".

České cestovní kanceláře Corrupt Tour, která se od ostatních liší svým zaměřením na korupční "cíle", si všiml i list Wall Street Journal. Reportáž ze zájezdu dokonce umístil na titulní stranu čtvrtečního vydání.

Šéf Corrupt Tour Petr Šourek, sedmatřicetiletý filozof, divadelní autor a překladatel, začal organizovat první zájezdy letos v únoru. Cílem cest jsou korupční památky České republiky a po Praze se nabídka rozšířila i na sever Čech.

"Korupce je všude. Tak jsem si řekl, že bych to mohl využít pro podnikání," cituje WSJ Šourkova slova. A že se mu daří dokládají i vyprodané zájezdy.

Vedle Janouška a odposlechů jeho telefonátů s primátorem Pavlem Bémem se list zmiňuje i o pondělním zatčení středočeského hejtmana Davida Ratha, jeho odstoupení z funkce i krabici "od vína", v níž bylo sedm milionů korun.

Corrupt Tour na Wall Street Journal