Případ nyní už bývalého středočeského hejtmana a jednoho z nejvlivnějších sociálnědemokratických politiků Davida Ratha, kterého protikorupční policie přichytila přímo při činu, zaujal i zahraniční noviny.

Kauzu sledují slovenské i německé deníky a v několika větách ji zmiňuje i jihoafrický Independent Online, agentura Bloomberg nebo Wall Street Journal.

Vše o kauze Rath najdete ZDE

Je to první případ od roku 1989, při kterém policie využila ústavní článek 27 a zadržela poslance s imunitou, napsala ve svém komentáři pro Sme Miriam Zsilleová.

Většina deníků zdůrazňuje Rathovo řečnické "umění". Jako o schopném řečníkovi o něm hovoří Hospodárské noviny, komentátor Sme Petr Morvaya zmiňuje nejukřičenějšího opozičního politika a německý Frankfurter Rundschau vzpomíná na Rathův "slovní kulomet" během televizních i parlamentních debat.

Často se ale objevuje i označení "hulvát". Je to pravděpodobně největší politický hříšník od roku 1989. Má ostrý jazyk a mnozí o něm dokonce mluví jako o hulvátovi, píše list Pravda.

Vzpomíná také na slova Mirka Topolánka, který použil citát Daniela Landy a na adresu Ratha prohlásil, že "každé hovado má svůj strop", on ho ale nemá.

Nato někdejší ministr zdravotnictví označil Topolánka za "absolutního krále všech hulvátů u nás i ve světě".

O hulvátovi a o zlém muži sociální demokracie píší i Hospodárské noviny. Dnes už bývalý člen opoziční strany ČSSD je považován za pragmatického politika, ale také za útočného funkcionáře, podotýkají.

Frankfurter Rundschau zase o Rathovi informuje jako o jednom z nejvíce charismatických a zároveň kontroverzních demokratických politiků. Označuje ho za "politický supertalent se způsoby Ramba", který je připraven dorazit své protivníky v debatách všemi nástroji rétoriky.

Jedno je ale jisté. Je prvním poslancem, kterého česká protikorupční policie zatkla při činu, komentuje Miriam Zsilleová. A Morvaya dodává, že v české politice je jen málo lidí, u nichž by miliony korun v krabici od bot překvapily méně než právě u Ratha.

A Jiří Lebiš ve svém blogu na sme.sk, kde charakterizuje Ratha slovy "arogance, vulgarita, zkorumpovanost a kontroverze", vyzývá slovenské orgány, aby se inspirovaly.

"Životní příběh: Od pravice k levici, od šéfa lékařské komory ke krabici se sedmi (někde píší, že jen s pěti) miliony českých korun. A nečekaně v policejních rukou," vypočítává Lebiš v textu s titulkem Hledá se slovenský Rath. Zn. Spěchá!

Média také vzpomínají na již legendární Mackův pohlavek. Tedy na chvíli, kdy přímo během stomatologického sněmu někdejší místopředseda občanských demokratů Miroslav Macek vystoupal na pódium a zezadu Rathovi uštědřil políček. Následovala žaloba kvůli zesměšnění, přikázaná omluva a finanční satisfakce.

Související