Když se za mlhavého newyorského rána 20. května 1927 ztěžka odlepil od země přetížený jednomotorový letoun, jen málokdo z přihlížejících věřil, že stroj opravdu přeletí Atlantik. Pětadvacetiletému pilotovi Charlesi Lindberghovi ale přálo štěstí a o 33,5 hodiny později přistál na pařížském letišti Le Bourget.

Tento výkon sice nebyl prvním letem bez mezipřistání mezi Evropou a Amerikou, prvenství mu nicméně patří na trati mezi důležitými městy.

Britové John Alcock a Arthur Whitten Brown totiž o šest let dříve přelétli za 16 hodin z Newfoundlandu do irského Clifdenu. Na rozdíl od nich ale letěl Lindbergh sám, a navíc v malém letounu, zatímco britská dvojice upraveným bombardérem.

Letem mezi New Yorkem a Paříží také Lindbergh splnil podmínky soutěže, kterou v roce 1919 vypsal americký hoteliér Raymond Orteig, a odnesl si šek na 25 000 dolarů (dnes by to bylo zhruba 300 000 dolarů). Za tento čin byl Lindbergh oceněn vyznamenáním Medal of Honor.

Kromě finanční odměny a medaile se Lindberghovi dostalo obecného uznání a mezinárodní slávy. Krátce po úspěšném letu se seznámil se svou budoucí ženou Ann. Vzali se v roce 1929 a do roku 1935 svými lety napříč Spojenými státy propagovali létání jako bezpečný a pohodlný způsob dopravy.

Lindenberghův památný let na dobových záběrech

Lindbergh podnikl řadu cest do Evropy, zaujala ho technická vyspělost letadel německé Luftwaffe, letectví zkoumal i ve Francii a Sovětském svazu. Pomáhal s vývojem letectví a dle jeho poznámek vznikly první letecké hodinky usnadňující pilotům orientaci. Jakožto původně letecký technik si svá letadla upravoval, včetně stroje, kterým pokořil Atlantik. Angažoval se také v organizaci NACA, která se považuje za předchůdkyni dnešní americké NASA.

Životní tragédie - zavraždili mu syna

Nejsledovanějším Američanem, byť s tragickou příchutí, se Lindbergh opět stal v roce 1932, kdy byl unesen jeho ani ne dvouletý syn Charles, který byl po deseti týdnech nalezen mrtvý. Údajný únosce a vrah Bruno Hauptmann celou dobu svou vinu odmítal, později skončil na elektrickém křesle.

Rozsáhlá mediální masáž a popularita Charlese i Ann Lindberghovou vyčerpávaly. Proto se Charles, syn švédského přistěhovalce, rozhodl vrátit zpět do Evropy.

Aktivně se účastnil politiky, byl striktně proti vstupu USA do bojů druhé světové války. To se Lindberghovi vymstilo. Když Japonci napadli Pearl Harbor, chtěl vstoupit do armády, tam ho ale odmítli.

Manželé Lindberghovi měli celkem šest dětí, kromě nich měl Charles Lindbergh několik dětí nemanželských. Zemřel na rakovinu 26. srpna 1974 ve svém domě na Havaji.