Při sebevražedném útoku u vojenského komplexu na východě Sýrie zahynulo dle státních sdělovacích prostředků devět lidí a stovka osob je zraněná. Atentátník použil k útoku automobil. K akci, při níž byla použita tuna výbušnin, se zatím nikdo nepřihlásil. Státní televize z místa vysílala záběry zničených budov, spálených a převrácených aut ve městě Dajr az-Zaur.

V tomto městě jsou už pozorovatelé OSN, kteří se po útoku na místo přišli podívat. Domy jsou poničeny až do vzdálenosti 100 metrů, po explozi zůstal kráter hluboký 2,5 metru.

Podle státní agentury SANA atentátník mířil na obytný armádní komplex. Opozice tvrdí, že bomba vybuchla u místního ředitelství vojenské rozvědky. Dle opoziční Syrské národní rady je za útokem vláda, která se tak mstí za to, že Syřané proti ní nepřestávají protestovat. V pátek se konaly znovu mohutné demonstrace. Jedna z největších byla ve druhém nejvýznamnějším městě státu Halabu. V pátek v zemi zahynulo osm lidí.

Pumové útoky začaly v Sýrii přibývat od konce loňského roku. Způsob jejich provedení vyvolává obavy, že se do konfliktu vkládá teroristická síť Al-Káida a že vykonavateli mohou být lidé najatí v sousedním Iráku. Dajr az-Zaur leží asi 100 kilometrů od irácké hranice.

Cílem minulého pumového útoku byl 10. května objekt rozvědky v Damašku. Přišlo tam o život přes 50 lidí a Al-Káidě akci připsal i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Související