Kanada může z české strany očekávat problémy při jednání o své obchodní dohodě s Evropskou unií, pokud nezruší vízovou povinnost pro občany Česka. Po nedělním jednání s kanadským premiérem Stephenem Harperem na okraji chicagského summitu NATO to novinářům řekl předseda české vlády Petr Nečas.

Kanada vízovou povinnost obnovila před třemi lety kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl z ČR. Otázka od té doby patří mezi palčivé téma vztahů obou zemí.

"Jsme silní zastánci liberalizace obchodu a vytvoření zóny volného obchodu s Kanadou, USA, Japonskem, Jižní Koreou a dalšími oblastmi. Nicméně jsem považoval za svoji povinnost korektně informovat kanadského premiéra, že za situace, kdy tady není změna vízového režimu, tak se sjednání této dohody ze strany České republiky může setkávat s celou řadou problémů a potíží včetně potíží s ratifikací v parlamentu, které jsou z politických důvodů naprosto pochopitelné," uvedl Nečas.

Kanada s Evropskou unií zahájila rozhovory o hospodářské a obchodní dohodě v roce 2009. Smlouva by měla výrazně uvolnit vzájemnou výměnu zboží a služeb. Její přínos se odhaduje zhruba na desítky miliard eur ročně.

Důležitým krokem k případnému zrušení vízové povinnosti pro občany Česka bude reforma azylového systému v Kanadě. Tamní parlament by se jí měl zabývat v létě, platit by podle kanadských médií mohla na podzim. Zákon mimo jiné bude obsahovat seznam takzvaných bezpečných zemí. Žádosti o azyl z nich se budou vyřizovat ve zrychleném řízení bez možností různých odvolání.

Nečas ale zatím nechce odhadovat časový horizont případného zrušení vízové povinnosti s tím, že kanadský zákon nebude obsahovat harmonogramy příslušných kroků, dokud jej neprojedná tamní parlament.

"S vysokou pravděpodobností to bude vyžadovat jistý čas, jistou náběhovou křivku," uvedl český premiér. "Včera bylo pozdě," dodal Nečas. S Harperem se dohodl, že se o vývoji záležitosti budou informovat telefonicky.

Předsudky vůči Romům

Za zvýšeným počtem žádostí českých občanů v Kanadě byla především migrace Romů. Nečas nyní připustil, že v České republice ve vztahu k této menšině panuje mnoho předsudků, chyb a problémů. Podle něj ale jde o politické problémy, které jeho vláda hodlá řešit.

"Není důvod k tomu, aby jakýkoliv občan České republiky bez ohledu na jeho etnický původ, náboženské smýšlení či politické názory hledal politický azyl kdekoliv po světě," uvedl premiér. "Pocit, že se někde cítím lépe, není důvod k politickému azylu," doplnil.

Nečas již před nedělní schůzkou s Harperem uvedl, že na kanadské straně je patrná snaha o uzavření dohody řešící návrat neúspěšných žadatelů a azyl zpět do Česka. ČR to odmítá, podle něj stačí platná smlouva o vracení lidí, kterou obě země uzavřely v roce 1996. Na jednání se podle Nečase kanadský návrh přímo neprojednával.

Související