Francouzská prokuratura v pondělí zahájila další vyšetřování bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) a prominenta francouzských socialistů. Je podezřelý ze znásilnění, které údajně spáchal v prosinci 2010 při večírku s prostitutkami v hotelu ve Washingtonu.

Nové obvinění prokuratuře předložili 28. března soudci, kteří vyšetřují případ mezinárodní kuplířské sítě a policejní korupce kolem luxusního hotelu Carlton v severofrancouzském městě Lille. V této aféře byl Strauss-Kahn koncem března předběžně obviněn z napomáhání kuplířství. Obě obvinění popírá.

Prokuratura v Lille v pondělí oznámila, že zahajuje předběžné vyšetřování týkající se údajného "skupinového znásilnění". Vyšetřování se opírá o výpovědi dvou belgických prostitutek, které se zúčastnily večírku ve Washingtonu v prosinci 2010 ve společnosti bývalého šéfa MMF a dvou podnikatelů ze severní Francie. Jedna z žen uvedla, že se Straussem-Kahnem spala, ale když další sex odmítla, byla k němu donucena. Druhá prostitutka její tvrzení potvrdila.

List Le Monde uvádí, že ani jedna z prostitutek nepodala obvinění. "Kdybych tam nebyla jako escort, tak se mi to nestalo," řekla mladá Belgičanka policistům. Nicméně její mlčení nebrání justici, aby nevyšetřovala vážná obvinění proti Straussu-Kahnovi a dalším, uvedl Le Monde.

Byla to past, hájí novináři Dominiqua Strausse-Kahna po zveřejnění nového videa - čtěte ZDE

"Jde o běžný postup, když se objeví vážná a protichůdná obvinění. Jen důkladné vyšetřování může určit, zda došlo k porušení zákona, nebo ne," uvedl podle Le Monde prokurátor.

Nové i dřívější obvinění zkoumá prokuratura, která na základě poznatků z vyšetřování rozhodne, zda případy půjdou k soudu, nebo zda pro to není dost důkazů.

Strauss-Kahn byl považován za favorita francouzských prezidentských voleb až do loňského obvinění ze znásilnění pokojské v New Yorku, kvůli kterému musel rezignovat z čela MMF. Po několika měsících byl obvinění zproštěn, ale jeho politická kariéra je v troskách i proto, že mezitím vyšly najevo další nelichotivé podrobnosti jeho nemanželských vztahů.

Související