Protest zemědělců zasáhl dopoledne téměř všechny kraje České republiky. Nespokojení zemědělci nevyjeli pouze v Libereckém kraji a v Praze. Nejsilněji naopak protestestovali na Vysočině, kromě tohoto kraje zemědělci vyjádřily masivně nesouhlas v Jihomoravském a Plzeňském kraji.

Jihomoravští zemědělci zpomalili silniční dopravu na 16 místech kraje včetně frekventovaného tahu R43 mezi Brnem a Svitavami, kde se pohybovalo šest kolon, každá po šesti traktorech s vleky. Zemědělce doprovázely policisté.

"Největší protesty jsme zaznamenali na Vysočině, kde se zapojilo 300 vozidel," uvedl pro server IHNED.cz prezident agrární komory Jan Veleba. Akce však probíhala v klidu, serveru IHNED.cz to potvrdila tisková mluvčí vysočinské policie Dana Čtírková: "Zemědělci se chovali spořádaně a ohleduplně a proto jsme nemuseli řešit žádné mimořádné situace." Podle Čtírkové nechávali řidiči zemědělských strojů mezi sebou místo tak, aby se dala kolona předjet.

Ze čtrnácti krajů se akce nezúčastnila pouze Praha a Liberecký kraj, který se zapojil jen manifestačně. "Tyto jízdy nepovažujeme za účinnou formu obrany proti připravovaným změnám," uvedl ředitel Okresní agrární komory pro Liberecký kraj Jiří Sameš. Přesto však s důvody protestů souhlasí. "Ano, dojde k zásadnímu snížení konkurenceschopnosti českých zemědělců," dodal Sameš.

"Zdraží se potraviny."

Pomalou jízdou traktorů a další techniky na zhruba 185 hlavních cestách chtěli upozornit na vládní úsporná opatření, která podle nich sníží konkurenceschopnost tuzemské produkce.

Farmáři především odmítají zrušení daňové vratky z nafty a zavedení spotřební daně na víno. Podle nich budou platit u nafty až o 11 korun více na litr, jde přitom o běžnou podporu v celé Evropské unii.

"Zdražily by se potraviny, snížila by se česká zemědělská produkce, zvýšily by se dovozy a zvýšila by se nezaměstnanost," tvrdí tajemník Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Spotřební daň na víno má poškodit především malé producenty, lidé budou údajně dávat přednost levnějšímu vínu ze zahraničí.

"Pokud se plán uskuteční, budeme jedinou zemí Evropské unie s tak vysokou spotřební daní na tiché víno," zdůraznil tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Vozidla protestujících, která zpomalují provoz od 9 do 11 hodin, označí účastníci vlaječkami a transparenty. Stroje, které se jízdy nezúčastní, budou mít podobnou výzdobu na znamení solidarity.

Podívejte se, kterých úseků se protest týkal: