Jižní Korea hodlá v příštích pěti letech uvolnit v přepočtu přibližně 42,3 miliardy korun na nákup stovek raket k obraně před možnou hrozbou ze strany sousední KLDR.

S odvoláním na místní média to v úterý napsala agentura AFP. Deníky Čoson ilbo a agentura Jonhap podle ní informovaly, že návrh ministerstva obrany k nákupu až 600 nových raket odsouhlasil prezident země I Mjong-bak na dubnové schůzce vlády.

Podle deníku Čoson ilbo chce Soul zvýšit počet nových střel s plochou dráhou letu a doletem 1500 kilometrů a počet balistických střel s doletem 300 kilometrů.

Střely by prý mohly zasáhnout jaderná zařízení a základny vzdušných sil komunistické Severní Koreje. Důvodem předložení žádosti byly podle vládních zdrojů deníku rostoucí nebezpečí provokací ze strany KLDR, kde se po loňské smrti tehdejšího vůdce Kim Čong-ila moci ujal jeho syn Kim Čong-un.

Ministerstvo obrany podle agentury AFP informace médií nepotvrdilo. Uvedlo pouze, že Soul souhlasí s nutností posílit svůj arzenál řízených střel.

Stalinistická Severní Korea odpálila 13. dubna třístupňovou raketu, která údajně měla na oběžnou dráhu vynést satelit. Panuje ale přesvědčení, že KLDR tak pouze maskovala test rakety s doletem 6000 až 9000 kilometrů, což jí zakazují rezoluce OSN. Pokus byl neúspěšný.

Jižní Korea odhaduje, že KLDR má k dispozici tisícovku raket, z nichž velká část může být přesně zaměřena na cíl. Pchjongjang možná má i rakety s doletem 3000 kilometrů schopné zasáhnout americké základny v Japonsku a na tichomořském ostrově Guam.

Související