Premiér Petr Nečas se ve čtvrtek v Římě setká se svým italským kolegou Mariem Montim. Bude to první den jeho třídenní návštěvy Říma a Vatikánu. S Montim bude hovořit hlavně o aktuálním vývoji v Evropské unii.

Potkají se jen pár hodin po čtvrtečním neformálním summitu EU v Bruselu. Evropská unie řeší svoje ekonomické a finanční potíže, které její členské státy potkaly. Velmi problematická je situace v eurozóně, hlavně v jihoevropských zemích, přičemž nejkritičtější je v Řecku.

Také Itálie musela přijmout úsporná opatření a změny na trhu práce, jimiž chce Montiho kabinet snížit italský veřejný dluh. Proti nim se už objevily protesty. Monti nyní musí řešit i situaci po zemětřesení ve střední části Itálie, oznámil přechodné úlevy pro postižené firmy.

V pátek, tedy druhý den návštěvy, Nečas stráví ve Vatikánu, kde se zúčastní začátku příprav cyrilometodějského jubilea, příští rok se totiž bude ve střední Evropě připomínat 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V centru katolického světa bude do soboty vedle Nečase mimo jiné i pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka.

Ministerského předsedu přijme na audienci ve svých kancelářích papež Benedikt XVI. Papež byl do Česka pozván na oslavu jubilea, návštěva dosud nebyla potvrzena. S vatikánskými představiteli by Nečas mohl hovořit o plánech na církevní majetkové vyrovnání a o stále neschválené česko-vatikánské smlouvě.

Související