Experimentální letoun Solar Impulse poháněný sluneční energií ve čtvrtek ráno odstartoval k pokusnému letu ze Švýcarska do Maroka s mezipřistáním ve španělském Madridu, kde se vystřídají piloti. Zhruba 2500 kilometrů by měl zvládnout bez kapky paliva.

Start z aerodromu v Payenne na západě Švýcarska se oproti plánu o zhruba dvě hodiny opozdil, protože nad letištěm byla mlha.

Pak ale start proběhl naprosto hladce a komentátor přímého přenosu vysílaného přes internet neopomněl poznamenat, že solární letoun je zcela bezhlučný - a hluk, který je slyšet, je od prolétajícího vrtulníku.

Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu firma představila v roce 2010.

Stroj má rozpětí křídel 63,4 metru, tedy jako letoun Airbus A340 a váhu rodinného vozu střední třídy (1600 kg).

První etapa letu povede směrem na francouzské Toulouse a poté přeletí Pyreneje ve výšce 8500 metrů. Přistání v Madridu je plánováno zhruba na pátek na druhou hodinu po půlnoci.

Mezipřistání je nutné, aby se při dlouhém letu mohli vystřídat piloti. Umožní také provést technickou kontrolu před startem do marockého Rabatu.

Související