Podle zprávy vydané Muslimským bratrstvem postupují do druhého kola egyptských prezidentských voleb dva kandidáti, bývalý premiér Ahmad Šafík a islamista Muhammad Mursí. Oficiální výsledek bude ale znám až příští týden.

Druhé kolo se bude konat v červnu a vítěz má být vyhlášen 21. června. Jmenování nového prezidenta je považováno za milník egyptské revoluce, protože pak má armáda předat moc civilní vládě. Minulého dlouholetého prezidenta Husního Mubáraka smetly protesty loni v únoru.

Oficiální výsledek prvního volebního kola z tohoto týdne má být vyhlášen 29. května. Volební komise zatím oznámila pouze informaci o účasti - volit prý přišla zhruba polovina z 50 milionů oprávněných voličů. Muslimské bratrstvo tvrdí, že odevzdáno bylo 20 milionů lístků, což by znamenalo asi 40procentní účast.

Muslimské bratrstvo prý získalo výsledky z většiny ze 13 tisíc volebních míst. Mursí podle něho získal 25 procent hlasů a Šafík 23 procent. Pro dalšího kandidáta islamistů Abdala Abúla Futúha hlasovalo 20 procent voličů a kandidát levice Hamdín Sabbáhí získal 19 procent hlasů.

Ve volbách kandidovala více než desítka lidí a velké šance se dávaly také bývalému ministrovi zahraničí Amrovi Músovi.

Šafík byl v Mubárakově vládě původně ministrem civilního letectví a loni v lednu ho Mubárak jmenoval premiérem. Šafík ve funkci vydržel pouze do března. Má stoupence mezi Mubárakovými příznivci i mezi těmi, kdo se obávají vlády islamistů.

 

 

V armádě působil na začátku jako letec a coby bývalý voják je zárukou dobrých vztahů s armádou, což bude pro Egypt i v budoucnu nevyhnutelné. Armáda převzala vládu nad zemí po Mubárakově odstoupení a dle mnohých není ochotná moc předat nikomu jinému než Šafíkovi. Voliči kandidátů Muslimského bratrstva v tom spatřují problém a také hrozbu nového krveprolití.

Související