Desítky civilních obětí si pátek vyžádaly střety mezi syrskou armádou a povstalci, uvedla agentura AFP s odvoláním na syrské opoziční zdroje, které útok označily za masakr. Nejméně 90 mrtvých civilistů bylo ohlášeno z oblasti města Húlá ve střední části země. Britská BBC uvedla, že pokud se ukáže, že tyto údaje jsou pravdivé, půjde o nejkrvavější útoky, k nimž došlo na jednom místě od dubnového vyhlášení příměří. Oběti jsou hlášeny i z dalších syrských míst.

Libanonský premiér Nadžíb Míkátí mezitím oznámil, že v Sýrii byla propuštěna skupina libanonských rukojmích unesených tento týden. Čelný představitel opoziční Syrské národní rady ALE uvedl, že skupina unesených libanonských šíitských rukojmí je stále v rukou ozbrojenců.

Podle syrských opozičních zdrojů v pátek vládní jednotky bombardovaly město Húlá. Při těžkých bojích údajně zahynulo více než 90 civilistů, z toho 25 dětí. Asi stovka osob utrpěla zranění. Mrtví prý byli i mezi vojáky a zničeno bylo pět tanků.

Na mnoha místech v Sýrii se konaly pravidelné páteční opoziční protesty, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí. V Damašku jejich účastníky vojáci rozháněli slzným plynem.

Po poledních modlitbách vojáci stříleli do lidí, kteří se začali shromažďovat před mešitou k protestu v Inchilu v jihosyrské provincii Dará. Bez ohledu na střelbu se konaly protesty také na několika místech druhého nejvýznamnějšího města země, Halabu.

Podle britské Syrské organizace pro lidská práva šlo v tomto městě o jedny z největších manifestací od začátku povstání loni v březnu. Provládní síly při nich v pátek zabily jednoho účastníka a desítky dalších zranily. Kulky v Halabu usmrtily i další tři civilisty, kteří se ale protestů neúčastnili. Do města v pátek také poprvé od začátku revolty vjely armádní obrněné vozy. Projížděly prý především čtvrtěmi, kde se konal pohřeb jedné z obětí.

Čtyři z pátečních obětí přišly o život v provincii Hamá. Byli mezi nimi tři dospívající chlapci, kteří zemřeli v noci na dnešek, když hlídali rodinnou farmu.

Syrské město Húlá, jedno z míst pátečních střetů

Syrské město Húlá, jedno z míst pátečních střetů

Bombardování Kurdů, svoboda pro poutníky

Vrtulníky syrské armády v pátek prý poprvé bombardovaly kurdské oblasti nedaleko hranice s Tureckem, jejichž obyvatelé se staví proti režimu prezidenta Bašára Asada. Útok si podle syrské organizace pro lidská práva citované AFP vyžádal 20 raněných.

Na svobodu se v pátek dostali libanonští šíitští poutníci, kteří byli uneseni, když se v úterý vraceli přes Sýrii z pouti do Íránu. Ozbrojenci zastavili jejich autobus a několik cestujících zajali.

Ženy později propustili, muže drželi do pátku. Libanon, který začíná stále citelněji pociťovat důsledky syrského konfliktu i na svém území, únos připsal opoziční Syrské svobodné armádě, která ale odpovědnost popřela. K únosu se zatím nikdo nepřihlásil.

Libanonský premiér Míkátí podle agentury Reuters řekl, že skupiny se ujaly úřady v Turecku. Propuštění by prý měli brzy dorazit do Bejrútu.

Související