Osmnáctiletý střelec v sobotu nad ránem ve městě Hyvinkää asi 50 kilometrů severně od Helsinek dva lidi zabil a sedm dalších zranil. Informovala o tom policie, která už útočníka zadržela. Při zatýkání nekladl odpor.

Policisté u mladíka našli dvě zbraně, jednou z nich byla lovecká puška, sdělil šéf vyšetřování Markku Tuominen.

Oběťmi jsou 18letá dívka a stejně starý muž. Střelec také těžce zranil 23letou policistku, která přijela na místo poté, co strážci zákona dostali o útoku informace. Někteří z dalších šesti postřelených jsou údajně zraněni vážně.

Podle televizní stanice MT3 muž vystřelil loveckou puškou několikrát do davu a pak uprchl. Policie ho dopadla několik hodin potom. Očití svědkové popisovali paniku v barech a klubech, kde byli zavření několik hodin, než policie oblast prohledala.

Útoky střelců nejsou ve Finsku ničím mimořádným. V této zemi se silnými loveckými tradicemi, která má celkem 5,4 milionu obyvatel, žije 650.000 majitelů palných zbraní. Podle vyšetřovatelů útočník na své zbraně neměl povolení.

 

Tři roky od střelby v Espoo

Naposledy zažilo Finsko řádění střelce v roce 2009, kdy kosovský Albánec v obchodním centru v Espoo zabil čtyři lidi a nakonec i sebe. Skandinávská země má za sebou i několik střeleckých incidentů ve školách. V roce 2008 22letý student střední školy ve městě Kauhajoki postřílel devět svých spolužáků a pak spáchal sebevraždu. V listopadu 2007 osmnáctiletý mladík zastřelil osm lidí a poté sám sebe.

Po těchto událostech finské úřady přijaly různá opatření ke zlepšení bezpečnosti ve školách. Nyní jsou v nich rozmístěny kamery, třídy se dají zamknout a pedagogové chodí na školení, kde se učí, jak se mají v takové situaci zachovat.

Související